Effekter av notvask ved bruk av kavitasjonsmetoder på miljø og fiskevelferd (ETNA)
Effekter av notvask ved bruk av kavitasjonsmetoder på miljø og fiskevelferd (ETNA)
Påvekst på oppdrettsnøter er en kontinuerlig utfordring for akvakultur i sjø. Påvekstorganismer kan påvirke vannstrømmen rundt fiskemerder som igjen kan gi dårlig vannkvalitet og lavere driftssikkerhet, økt sannsynlighet for sykdom hos fisken pga. påvekstorganismene og assosierte patogener, og være reservoar av fremmede arter.
Tidsperiode for påvekst og for prøvetaking har stor effekt på målt biomasse, artsrikhet og sammensetning av påvekstsamfunnet. Forebygging av begroing innebærer coating og impregnering av noter. Disse inneholder oftest kobber og/eller kjemikaler som lager et giftig lag som forhindrer begroing. De involverte komponentene i coating og impregnering er påvist som problematiske for fiskehelse og for bunnsamfunnet.
Utfordringen med dagens notvaskemetoder er at partikler kan frigjøres i store mengder, noe som medfører risiko for laksens helse, via spredning av patogener og frigjøring av partikler som nesleceller fra hydroider som fører til gjelle- og hudskader, og risiko for miljøet da det avspylte organiske materialet kan sedimenteres og samles under oppdrettsanlegg og medføre en negativ effekt på det bentiske samfunnet. Notvask kan også forårsake stress hos laks og rensefisk, som kan resultere i tap av appetitt og redusert tilvekst. Nøter er laget av forskjellige typer plast og slitasje forårsaket av notvask kan frigjøre makro- og mikroplast i vannet, som igjen belaster miljøet. Det økonomiske aspektet er også utfordrende da notvask med spyling er både tidskrevende, trenger betydelige mengder drivstoff, og slitasje gir behov for hyppig bytte av nøter.
Som et alternativ til trykkspyling har det nylig blitt utviklet kavitasjonsmetoder. Ved kavitasjonsvask generes luftbobler ved hjelp av høytrykksvannstråler og når disse imploderer frigjøres det energi. Det er den genererte energien som fjerner begroingsorganismer fra overflater. Selv om metoden allerede benyttes til blant annet båtvask, er den ikke vanlig for notvask hos kommersielle anlegg, og effekten av metoden på miljø og fiskehelse gjenstår å vurdere. I en nylig gjennomført små-skala studie ble det fremhevet at notvask med kavitasjon var like effektiv som høytrykkspyling og at den førte til mindre notslitasje enn tradisjonelle metoder. I tillegg viste studien at kavitasjonsbasert vask hadde potensialet for bedre energieffektivitet sammenlignet med standard vannspyling.